Popularne sposoby obróbki skrawaniem

Mechaniczna obróbka metalu wymaga stosowania specjalistycznych maszyn i narzędzi tj. noże tokarskie, frezy i wiertła. Dzięki nim powstają tysiące drobnych, ale niezwykle potrzebnych przedmiotów, w tym dziesiątki różnorodnych części do maszyn i pojazdów wszelkich typów. Najpopularniejsze sposoby obróbki mechanicznej CNC to przede wszystkim toczenie, frezowanie, szlifowanie i wiercenie.

Połączenie tych czterech procesów pozwala tworzyć rzeczy niemal niemożliwe do stworzenia inną metodą, no może poza ich odlewaniem. Odlewanie przedmiotów metalowych to jednak niezwykle kosztowny i czasochłonny proces, dlatego współcześnie większość części i drobnych metalowych elementów technicznych powstaje właśnie w procesieobróbki skrawaniem.

Toczenie, czyli skrawanie wewnętrzne lub zewnętrzne przedmiotów mających kształt bryły obrotowej pozwala wykonać większość współcześnie dostępnych części samochodowych i tysiące drobnych akcesoriów metalowych tj. śruby czy sworznie. Frezowanie pozwala natomiast na kształtowanie różnego rodzaju krzywizn, na obrabianie rowków, kanalików i innych płaszczyzn, w celu nadania im odpowiedniego poziomu nachylania i kształtu. Obróbka skrawaniem to także wiercenie i rozwiercanie otworów, w celu otrzymania okrągłego otworu, a na bardziej specjalistycznym etapie obróbki, również otworu wielokątnego. Ostatnim etapem procesu obróbki jest szlifowanie przedmiotów, w celu nadania ich powierzchni ostatecznego kształtu i osiągnięcia wysokiego poziomu dokładności, jeśli chodzi o żądane wymiary. Ostatecznie obróbka skrawaniem pozwala na uzyskanie niezwykle wysokiej precyzji w tworzeniu przedmiotów wszystkich typów.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.